CFS Sahası (İç Dolum, Boşaltma & Elleçleme)

  • Anasayfa
  • /
  • CFS Sahası (İç Dolum, Boşaltma & Elleçleme)

CFS Sahası (İç Dolum, Boşaltma & Elleçleme)

Lojistik CFS (Konteyner İşlem İstasyonu) hizmetleri saha konteyner iç dolum, boşaltma, gümrük tarafından talep edilen muayene, numune ve tam tespit işlemleri içeriyor. Lojistik CFS sahaları 4 bölümden oluşuyor; ambar ve parsiyel kargo bölümü, ithalat konteyner işlem sahası, tehlikeli katgo bölümü ve korunması gereken eşyalar için rezerv bölümü.

İç dolum hizmeti de, iç boşaltma gibi limana yapılan talep ile ilgili konteynerlerin liman sahasına serilmesi ile başlar. Tabii ki gümrüksel işlemlerin tamamlanmış olması, yine dolum tarihinin belirlenmesinde etkilidir. İç dolum sürecinin hızlı işlemesi için, yüklenecek malı taşıyan araçların zamanında gelmesi önem arz etmektedir. Bunun dışında bu işlem de, gümrük memuru, şirket ya da acente temsilcisi ve puantörler gözetiminde gerçekleştirilir.

İç dolum işlemi yapılırken, her bir konteynere kaç kap mal yüklendiği puantörler tarafından tutanaklanır. İç dolum işlemi bittikten sonra, eğer yüklenen malın etrafında boşluklar kaldı ise, konteynerin içerisinde yükün hareket etmemesi için lashing işlemleri yapılır. Lashing işlemi iç dolumun en önemli kısmı olarak kabul edilebilir. Çünkü sağlam yapılmayan lashinglerin bozulması, konteyner içerisinde malın hareket etmesine neden olur. Bu da, konteynerin gerek gemiye yükleme esnasında, gerekse gemi seferinde tehlike yaratmasına sebep olur.